Niekedy je nutné prejsť takmer doslova polovicu zemegule, aby sa človek mohol otvorene vyjadriť k tomu, čo ho doma štve, trápi, s čím nesúhlasí a o čom tam, prirodzene, hovoriť nemôže. O tom vedia svoje i dvaja mladí umelci Kevin Chio a Teng Teng Lam ktorí prišli študovať na pražskú KALD DAMU z bývalej portugalskej kolónie Macao, ktorá dnes patrí pod správu Čínskej ľudovej republiky.
V spolupráci s Divadlom Archa (resp. v rámci rezidenčného programu Archa.lab) pripravili inscenáciu azda s najvýstižnejším názvom, akým mohli prezentovať svoj kritický postoj k súčasnej politickej a spoločenskej situácii, v akej sa ich domov nachádza, Made in Macao. A už názov určuje základnú myšlienku projektu, a síce zdôrazniť odlišnosť, nesúhlas s čínskou politikou, snahu vymedziť sa z všeobjímajúcich klišé, ktoré sa pod prívlastok „čínske“ zahŕňajú.
Hlavným dramaturgickým rámcom je skutočný životný príbeh Teng Teng a jej rodiny, ktorý sa v podobe skratkovitých náznakových scén buduje na pozadí politických zmien, ktoré krajinu od roku 1968 postihli a ktoré pretrvávajú dodnes. Tvorcovia si však uvedomujú väčšinovú neznalosť európskeho diváka, preto na princípe jednoduchých modelových obrazov predstavujú i samotné Macao, aby jasne vyjadrili, že ide o územie s vlastnou minulosťou a identitou, ktorá je od roku 1999 Čínou prakticky popieraná. Vyvrcholením je doslovná konfrontácia s českým prostredím, ktoré Teng Teng ponúklo priestor a slobodu, ale podnietilo i tak trochu k zamysleniu sa nad našou vlastnou situáciou.
Na takmer prázdnom priestore malej scény Divadla Archa, kde stojí vľavo stôl, vpravo papierová tabuľa a v pozadí rebrík, sa odohrávajú jednotlivé komentované scény. Tvorcovia hneď od začiatku nadviažu s publikom veľmi úzky kontakt, vytvoria príjemnú priateľskú atmosféru a divákom sa jednoducho chce sledovať a počúvať o živote v Macau. A to už od expozície, kde vidíme ryžovými zrnkami načrtnutú mapu Číny a na maličkom kúsočku zvýraznené územie Macaa. A do tohto bodu sa obaja aktéri postavia, aby tak ironicky ukázali „najväčšiu prednosť“ Macaa, a síce, že ide o najľudnatejšie miesto na svete. Sprievodkyňou po stručnom zoznámení sa s Macaem je samotná Teng Teng, ktorej kantonský dialekt prekladá do angličtiny Kevin, a nastáva zvláštne nervózna situácia – „to ona skutočne nevie po anglicky, keď študuje v Prahe?“ Ale Teng Teng tým len napĺňa ideu inscenácie, a síce inakosť, originalitu miesta, ktoré nie je možné označiť len za čínske. A popritom je to milá ironická pointa, ktorou publikum prekvapí, a takých point sa nájde ešte oveľa viac.
Príbeh mladej umelkyne lemujú podstatné roky, ktoré vždy napíše na papierovú tabuľu mokrým štetcom, takže sa rýchlo vytratia, tak ako môžu vyprchať spomienky z našej minulosti. V podobe vtipných situačných scénok sleduje zoznámenie sa svojich rodičov, narodenie brata a sestry, ale i svoj vlastný príchod na svet, ktorý bol pod spoločenským tlakom sprevádzaný komplikáciami. Teng Teng otvorene a bez pátosu hovorí, že dve dcéry v rodine sú na príťaž, aké ťažké to bolo pre jej vlastnú matku. Síce znova pracuje so zjednodušenými scénickými znakmi, o to viac ale akcentuje váhu tohto zásadného problému krajiny a otázku diskriminácie, ktorá je každodennou realitou. Rovnako rozoberá svoju vlastnú životnú cestu, cynicky poznamenáva, ako začala pracovať v kasíne a ako má momentálne Macao najväčšie kasína v celej Číne, prvenstvo, na ktoré asi sotva môže byť hrdé… A tu nastáva moment akéhosi zmierenia s matkou, ktorá sama podnieti dcéru k tomu, aby žila inak, aby jednoducho našla svoju cestu. Každá z myšlienok, scén stavia na princípe zobrazenia, citlivej ale jednoduchej práce s materiálom (napríklad animovanie s čínskymi paličkami), tak i tu ide o jednu z najzásadnejších scén, pretože tvorcovia ešte viac prekročia hranicu medzi hľadiskom a javiskom a prehĺbia vzťah s divákom. Vyzvú ho, aby vytvoril papierovú lodičku, tie potom Kevin a Teng Teng nechajú „odplávať“ položené na plastovom vreci, aby tak Teng Teng demonštrovala svoju cestu za iným, dočasne slobodným životom.
A tu sa začína druhá časť inscenácie, ktorú by sme mohli vlastne nazvať s podtitulom „Made in Prague“, pretože sa v nej Teng Teng vyrovnáva so životom v úplne iných spoločenských a kultúrnych podmienkach. Leitmotívom jej pražského života je štúdium bábkového divadla, a to je i primárnym inscenačným východiskom. Nejde však o žiadne komplikované snahy sofistikovane využiť bábkovú poetiku. Práve naopak, tak ako v celej inscenácii i tu sa odráža zmysel pre iróniu a klišé obrázky. Teng Teng pustí na notebooku nahrávku z cesty pražským metrom, pričom video je mizanscénou, ktorú dopĺňajú maličké marionetky, ktoré sa dajú kúpiť v každom turistickom pražskom stánku a rozhodne nemajú nič spoločné s dlhou českou bábkarskou tradíciou.
Ale Teng Teng nenazerá cynicky len na turistický konzum, ktorý pohltil nielen Prahu a ktorého hlavným producentom a odberateľom je Čína (vtipne podčiarknutá neustálymi fotkami mobilom, jednoducho „nemáš selfíčko, nie si“), ale všíma si aj vývoj česko-čínskych vzťahov. Presne podotkne blížiacu sa spojnicu cenzúry a neslobody, ktorá zasahuje českú spoločnosť pod vplyvom prezidenta a jeho výrokov i politických rozhodnutí, ako inak, opäť využije klišé ako ostentatívny výkričník. Notoricky známa maňuška českej ikonickej animovanej postavičky Krtečka tu zastupuje českého prezidenta a „highlighty“ jeho rétoriky i výrokov, ktoré spočiatku vyvolajú smiech, ale súčasne (s ohľadom na tému inscenácie a momentálnu situáciu) aj isté obavy, nepríjemný pocit, že tá čínska realita vlastne nie je až tak ďaleko…
Aby ale Teng Teng stále udržala diváka v miernom napätí a nezahltila ho len žánrovými a instantnými klišé obrázkami, vždy každú takúto situáciu rozbíja veľmi sugestívnym obrazom, či už ide o hračky tankov s čínskou vlajkou, ktoré sa pohybujú v prítmí za zvukov streľby, alebo jeden z najintímnejších – keď prečíta textovú správu od svojho otca. Ten v nej píše o tom, aký ma strach z dcérinej kritickej inscenácie, je evidentné ako sa snaží sám seba v pár vetách presvedčiť, že tak ako teraz v Macau je, je to jediné správne a divák cíti strach aj cez anglický preklad tohto vyznania plného strachu. Udivuje, aká pokojná ostáva Teng Teng, aká je presvedčená o tom, že povedať verejne svoj názor a nesúhlas nie je otázkou miesta, času alebo generácie. A pritom, podobne ako v celej inscenácii, vyvracia jedno z ďalších klišé. A síce ignoráciu mladej generácie, nezáujem o minulosť alebo pasivitu vo vzťahu k súčasnému stavu vecí.
Minimálne Teng Teng a Kevin sem nepatria a v závere k tomu vyzývajú aj publikum. Po interakcii s lodičkami rozdávajú perá a papieriky, na ktoré majú diváci napísať želanie pre Macao, je jedno v akom jazyku, nezáleží na obsahu, ale záleží na zapojení. Pretože sloboda a zachovanie vlastnej identity sú hodnoty, ktoré prekračujú hranice jazykové či geografické. A tak sa tabuľa pomaly zaplní rôznymi odkazmi, obrázkami, a takto polepená farebnými papierikmi je výstižným mementom. Nie všetko v Číne je skutočne čínske a rôznorodosť nie je zlá…
KALD DAMU, Divadlo Archa, Praha
Teng Teng Lam – Kevin Chio: Made in Macau
Režie: Teng Teng Lam
Premiéra: 11. a 15. května 2015, psáno z reprízy 3. června 2015.
[tento článek vyšel tiskem v čísle 4/2015]
Eva Kyselová, 8. 9. 2015
10. 5. 2025
Naivní divadlo, Liberec
Akce Rosomák
15. 5. 2025
Divadlo Radost, Brno
Farma zvířat
18. 5. 2025
Divadlo Minor, Praha
Pes Tutulák
25. 4. 2025 – 26. 4. 2025
21. Pimprlení
16. 5. 2025 – 18. 5. 2025
12. celostátní přehlídka sokolských loutkových divadel
Jiří Procházka (1. 4. 1935)
Karel Hejcman (1. 4. 1935 – 10. 12. 2017)
Jana Soprová (1. 4. 1955)
Pavel Šrut (3. 4. 1940)
Dana Raunerová (5. 4. 1955)
Jaroslav Blecha (13. 4. 1955)
Vladimír Kubíček (17. 4. 1945)
Petra Štanclová (22. 4. 1960)
Jaroslava Žátková (24. 4. 1935)
Karel Brožek (28. 4. 1935 – 21. 10. 2014)
Rudolf Fuchs (29. 4. 1945)
Ludmila Zákravská (29. 4. 1950)
Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.
Twitter
RSS