(28. 4. 1935–21. 10. 2014)
Pokud bych hledala počátek cesty moderního českého loutkového divadla poznamenané vkročením herce a loutky do společného jevištního prostoru, pak by to – určitě k podivu divadelních historiků, neboť tento jev nikdo z nich pořádně nepojmenoval a ani si jej možná neuvědomil – bylo právě v práci Karla Brožka. Předurčen pro to, aby se mohl stát tím, kdo bude bourat zavedená schémata a se vší úctou k tradici i řemeslu napájet svou tvorbu současnými ohlasy světa, byl už svým divadelním formováním, které u něj zahrnovalo stejnou měrou múzické sepětí herectví, výtvarné a hudební složky i autorských literárních ambicí. Podvědomé vzepření se zavedeným praktikám a oficiálním trendům u něj začalo dávno před tím, než se stalo jedním z charakteristických rysů jeho tvorby i osobnosti.
Byl ostatně jedním z oné revoltující generace, která se „odvděčila“ svým profesorům na tehdy mladičké loutkářské katedře DAMU nejen tím, že velmi brzy odmítla sekundovat v již poněkud sterilních velkoplátnových javajkářských inscenacích ÚLD , ale ještě na škole se začala poohlížet po vlastním výrazu, stylu a názoru. Působení těchto „odbojníků“, mezi něž patřil zejména Jan Švankmajer, Jiří Srnec, ale i další, ostatně celá generalita profesorů sledovala s jistým konkurenčním nepokojem maskovaným shovívavým přehlížením, ale nikoli s nezájmem. Okouzlený možnostmi, které mu skýtala objevovaná Praha, vstoupil Karel Brožek do rozmanité sítě v 60. letech vznikajících „malých divadel“ a začal zde formovat svůj divadelní názor – původně v inscenacích využívajících černého divadla, která v té době ještě slibovala proti dnešku více než jen obměny působivého triku. Zároveň ale – poučen právě školou a jejím dramaturgicko-režijním drilem – byl dobře vyzbrojen pro svou vlastní práci. (Nikdy nezapomněl na pečlivou přípravu své režijní knihy tak, jak ho to naučil Erik Kolár.)
Díky působení v černodivadelních skupinách (zejména v Laterně magice), ale i díky setkáním s významnými umělci, kteří zde působili (za všechny třeba Jiří Anderle), si mohl svůj kulturní obzor rozšířit o další poznání. Práce v Laterně magice a možnost vidět práci obou Radoků (Emila i Alfréda) byla zásadní pro celkový oblouk, který později programově stavěl ve svých inscenacích – důraz na hlavní téma, vizuální výpověď a uvážlivá práce s textem.
I když všechno kolem jeho osobnosti směřovalo k tomu, že by mohl být výrazným sólistou, brzy pochopil, že jeho síla bude v tom, že se opře o stejně cítící tým. Možná, že to bylo i tím, že byl tak zahlcen vlastními nápady, že je potřeboval sdílet i třídit prostřednictvím svých partnerů, že se s nimi chtěl podělit o svou inspiraci a využít jejich potenciálu k tomu, aby spolu s ním celek dokončili nebo dotáhli. Teprve ve spolupráci s nimi bylo „mistrovo plátno“ podle jeho představ. Všichni jeho spolupracovníci byli (možná to bylo dáno i tím, že byli výrazně mladší) zároveň jeho učedníky a věrnými posluchači. Tím, že rozvíjel jejich schopnosti, rozvíjel zároveň i sebe a svůj styl.
Do mužské formace, kterou tvořili výtvarník Alois Tománek a tanečník a choreograf Jaroslav Pešek, se kterým se znal z Laterny magiky, přibyl brzy další člen – výtvarnice a autorka řady kostýmních návrhů pro Brožkovy inscenace Hana (Anna) Cigánová. Setkání s ní bylo vzájemně osudovým a šťastným. A to nejen pro vzácnou symbiózu režijního cítění a ženského elementu uplatňujícího se jak ve výtvarném názoru, tak i v oboustranném kultivování stylu a divadelního směřování. Vůbec to byla doba tvůrčích týmů, doba, ve které bouřlivé celodenní i celonoční diskuse často vítězily nad potřebou spánku. Něco, co si v současné době, která přes ohánění se profesionalitou hledí na rychlý výsledek a kdy čas jsou především peníze, ani nedovedeme představit.
Tým se lety i řadou okolností měnil. Jaroslava Peška, který ze zmíněné čtveřice odešel ze světa bohužel jako první, vystřídal posléze oddaně sekundující tanečník a choreograf Jiří Ouřada, výměna spolupracovníků nastala i pokud jde o výtvarnou spolupráci (vedle Aloise Tománka spolupracoval Brožek s Tomášem Kyptou, rozuměl si s Petrem Matáskem, Zdeňkem Hajdúchem, Zuzanou Cigánovou-Mojžíšovou…). Hledání pokračovalo i ve volbě partnerů pro hudební složku inscenací (v posledních letech to byl zejména Daniel Fikejz). Neměnil se však Brožkův styl a náročnost…
Brožek v Čechách neměl od počátku svého divadelního působení vzhledem ke své neklidné duši a pověsti kočujícího režiséra kontinuální výraznou éru. Snad krátce v plzeňské Alfě, kde vytvořil v nově pojatém vztahu herce a loutky pro dějiny moderního loutkového divadla historicky zásadní inscenaci Žižka na hradě Rábí. O ucelené éře se dá mluvit později v době jeho ředitelování v Divadle Lampion na Kladně, které však bylo poznamenáno jeho souběžným působením v šéfovské roli v činohře v Hradci Králové. Nestačil tak možná vytvořit vlastní éru, ale svým režijním rukopisem ovlivnil počiny dalších režisérů, kteří se vydali i pod jeho vlivem vlastní cestou (za všechny Markéta Schartová, ale i Josef Krofta, který se k Brožkovu impulzu hlásil už od doby, kdy se s ním jako s pedagogem setkal jako student na loutkářské katedře).
Metaforickou funkci loutky či objektu používal i ve svých činoherních inscenacích (v kladenské činohře i v Klicperově divadle v Hradci Králové – naposledy ve své poslední inscenaci, Erbenově Kytici). S loutkovými principy (loutka jako zástupný subjekt, dialog mezi loutkou a jejím animátorem) pracoval v celé své tvorbě, jíž zcela určitě předběhl svou dobu. Aniž by si to uvědomoval, patřil mezi nejvýraznější představitele postdramatického divadla, jehož principy intuitivně hledal a nalézal právě v loutkovém divadle a jeho širokých možnostech.
Pracoval na pomezí několika divadelních druhů – loutkového divadla, činohry, opery i baletu – a mísil je v době, kdy to na našich jevištích nebylo ještě obvyklé. Právě to možná způsobilo, že nebyl vnímán jako žánrově i druhově vyhraněný režisér. Pro činoherce byl loutkářem, pro loutkáře činoherním režisérem. V tom byla jeho ojedinělost i osudové omezení. To všechno nemění nic na faktu, že Karel Brožek poznamenal svou režijní šifrou podstatnou část dějin moderního českého loutkářství. Jeho odchodem a odchodem jeho souputníků – Markéty Schartové a Josefa Krofty – se uzavřela jedna významná etapa českého loutkářství, která neměla a zatím nemá své pokračování.
[tento článek vyšel tiskem v čísle 3/2015]
Nina Malíková, 20. 6. 2015
Zdeněk Lepšík (6. 12. 1924)
Jiří Bláha (7. 12. 1939)
Lenka Kotmelová (16. 12. 1959)
Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.
Twitter
RSS