Cena Ministerstva kultury za rok 2018 v oborech zájmových uměleckých aktivit za divadelní a slovesné obory byla v rámci zahajovacího představení celostátní přehlídky amatérského loutkářství 67. loutkářské Chrudimi předána Janu Novákovi za jeho celoživotní přínos k rozvoji českého loutkářství.
Jan Novák (9. 12. 1940, Praha) je režisérem, loutkohercem, autorem a dramaturgem, archivářem i historikem amatérského divadla. Nositel Zlatého odznaku Josefa Skupy (1970), medaile Za zásluhy o rozvoj československého amatérského loutkářství (1979) a Zlatého odznaku J. K. Tyla (2010) je civilním povoláním lesní inženýr.
Loutkám propadl již v dětství, když po svém bratrovi zdědil loutkové divadlo. Později, v 60. letech, kdy už byl aktivním členem Říše loutek, absolvoval kurz pro vedoucí loutkářských souborů v Chrudimi a čtyřsemestrální Lidovou akademii, obor loutkářství, při Městském domě osvěty Praha. Jeho dramaturgické názory silně ovlivnila několikaletá spolupráce s J. A. Novotným. Od roku 1953 působí v divadle Říše loutek v Praze. Velmi často se pokoušel překonat omezení klasického kukátka a většina jeho inscenací poskytovala členům souboru náročné herecké příležitosti.
Mezi nejvýznamnější dramaturgické počiny Jana Nováka patří překlady z ruštiny Kouzelník Smaragdového města A. Volkova (režie a výprava: B. Koubek, 1965; hru vydala DILIA) a později Já jsem kuře – ty jsi kuře G. Usače a J. Čepověckého (režie: H. Zezulová, výprava: R. a M. Lhotákovi, 1986).
Trvalou inspirací jsou pro Nováka staré texty – v roce 1968 s pietou upravil Johana doktora Fausta (režie a výprava: B. Koubek, 1968) a tato inscenace uspěla na Loutkářské Chrudimi, kde obdržela 1. místo v kategorii dospělých souborů.
Po zkušenostech s úpravou a inscenováním Fausta se u dalšího starého textu chopil Novák i režie. Jednalo se o inscenaci hry Don Šajn (režie: J. Novák, výprava: B. Koubek, 1977), v níž dokomponoval a rozvinul několik motivů a která v roce 1977 zvítězila na Bábkarské Žilině.
V 80. letech mezi patřila významné Novákovy režie například inscenace hry Marie Kownacké O strašlivém drakovi, princezně a ševcovi (výprava: Š. Váchová, hudba: P. Jurkovič, 1987), hraná marionetami na drátě. Ve spolupráci s Josefem Křešničkou se pokusil o moderní parafrázi tradičního textu Bezhlavý rytíř (autoři: V. Kawon, J. Křešnička, režie: J. Novák, výprava: B. Koubek, 1989).
Srdeční záležitostí pro něj bylo napsání a režie vánoční hry Nám, nám narodil se (výprava: I. Antoš, 1992), vycházející z dochovaných barokních textů. Tato inscenace je i díky živé hudbě, kterou složil Pavel Jurkovič, stále nedílnou součástí adventního programu v Říši loutek.
Od 60. let, kdy se Jan Novák začal věnovat vlastním režiím, přispíval svým výrazným tvůrčím přístupem k progresivnímu směřování souboru Říše loutek. Inscenace, na nichž se podílel, by se daly nazvat tradiční modernou – ve většině případů šlo o iluzivní loutkové divadlo s různými druhy loutek a bohatou výpravou.
Působil jako lektor a porotce na řadě přehlídek v České republice, byl členem odborné rady ARTAMA. Spolupracoval s časopisem Mladá scéna (1967–1970) a Loutkář (od roku 1971).
Od roku 1990 je členem předsednictva Českého střediska UNIMA, kde v polovině 90. let připravoval s Karlem Šefrnou Informace České sekce UNIMA a inicioval vznik Klubů UNIMA, tj. setkávání loutkářů v Říši loutek, kde se UNIMA zrodila, pro které připravil několik komponovaných programů. Od roku 1957 pečuje v Říši loutek o divadelní archiv a pečlivě vede tamní statistiky.
Je autorem či spoluautorem několika publikací. Samostatně připravil rozsáhlou barevnou monografii Čas loutek Bohumíra Koubka (Říše loutek, 2011). Na dílo Nejstarší amatérské loutkářské soubory v ČSR (SAL SČDO a OKS, Olomouc 1983) po letech navázal ojedinělou publikací Fenomén českého loutkářství (KANT, Praha 2016), která detailně mapuje práci osmdesáti čtyř dlouhověkých amatérských souborů a je doplněna řadou fotografií a příslušnou bibliografií.
Inicioval a významnou měrou se podílel na řadě výstav prezentujících historii Říše loutek či dílo jejích představitelů Vojtěcha Suchardy, Anny Suchardové-Brichové a Bohumíra Koubka. V roce 1978 to byla např. výstava životního díla zakladatele a prvního principála Říše loutek Vojty Suchardy v křížové chodbě Staroměstské radnice, v roce 2000 výstava Říše loutek – místo, kde se narodila UNIMA, která byla uspořádána v Literaturhausu Magdeburg při příležitosti mezinárodního festivalu a světového kongresu UNIMA.
Michal Drtina, 24. 10. 2018
Zdeněk Lepšík (6. 12. 1924)
Jiří Bláha (7. 12. 1939)
Lenka Kotmelová (16. 12. 1959)
Provozovatelem těchto stránek je Sdružení pro vydávání časopisu Loutkář, Celetná 595/17 Praha, IČ: 67363741. Obsah těchto stránek je předmětem práva autorského a bez svolení provozovatele stránek jej nelze dále šířit. Provozovatel neodpovídá za obsah stránek třetích osob, na které na svých stránkách odkazuje. Vstup do administrace zde.
Twitter
RSS